Z NEPLÁNOVANÉHO POVÍDÁNÍ S IGOREM CHAUNEM NA HRADČANECH U LABUTÍ A U PIVA; PRACOVAT MŮŽEME JEN ZÁPRAŽÍ PRO CHRÁM VYSOKÝCH HODNOT

Napsal Karel Funk (») 7. 12. 2019 v kategorii SETKÁNÍ A SDÍLENÍ S KARLEM FUNKEM, přečteno: 343×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

 

https://www.youtube.com/watch?v=MOu4iZppLYM&feature=youtu.be

Má to 23 minut.

U Labutí je název hospůdky. V hospůdce dobré pivo (já měl jedno, Igor čtyři).

Kdybych byl pochopil, že to na tu lesklou hranatou placičku točí i s obrazem a dá hned ven, tak bych aspoň nekoukal chvílemi tak vytřeštěně a sveřepě. Myslel jsem, že se jen budeme předběžně bavit o tom, o čem se pak budeme bavit před lidmi na jeho brněnském předvánočním setkání.

Za ty roky, co jsem občas někam pozván, jsem slevil ze svého požadavku názorové jednoty. Když jsem kdysi byl na setkání se čtenáři někdejšího časopisu Phoenix (ač jsem do něj psal, nebyl mi obsahem vždycky blízký), našlo se i tam pár vnímavých lidí, kteří tvrdili, že se cítili mým neumělým povídáním osloveni. Ani s Igorem se v názorech a postojích zcela nepřekrýváme, ale někdy je důležité i něčí nadšené srdce.

Povídání jsme nazvali VŠECHNO MÁME. Náhoda zafungovala: Když jsme o názvu hovořili, zeptal se číšník, potřebujeme-li něco. Odpověděl jsem – Díky, všechno máme. Igor se toho chytil, a je název: všechno máme. Právě toto poznání chybělo doplnit k našim tématům: všechno dnes máme k dispozici, záleží na nás, kolik vstřebáme.

Možná na jeho brněnském setkání pak i zmíním, že studium duchovní vědy vyžaduje dostatek soustředění, trpělivosti, času, ponoření, úcty k tématu… Funkové a podobní mohou dělat jen malé zápraží pro chápání chrámu duchovní vědy dnešními lidmi, pokud jsou začátečníky. Pro některé je duchovní věda moc "velká". To rozsáhlé je někdy třeba trochu zhušťovat. A to koncentrované a vysoké možná pro někoho trochu rozřeďovat. Ale ne profanovat, to je úskalí mnohých. Zpřístupňovatel vyšších hodnot zůstává jen jejich služebníkem. Upozorňuje na ně, ne na sebe. A do vyšších hodnot netahá, co k nim nepatří.

.oOo.

PS - Leckomu bych mohl doporučit povídání s bytostí, kterou známe spíš jen z jedné stránky, té herecké. Igor jí ponechal možnost být přirozenou a hlubokou i při natáčení:

 

https://www.youtube.com/watch?v=jY0Cseskpxs&feature=youtu.be

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.