POŘAD NA DVTV: Česku hrozí katastrofální sucho a nedostatek vody, lidé si myslí, že přírodu nepotřebují, říká Fanta
dnes | Hlavní příčinou oteplování je lidská činnost, mluví se o tom 50 let a najednou jsme překvapení. Jsme na střeše Evropy, žádná voda sem nepřiteče, jsme závislí pouze na tom, co naprší. Politiky to nezajímá, chybí vize a koncepce péče o krajinu, říká Josef Fanta, odborník na krajinu, který působil i na Univerzitě v Amsterdamu. Dodává, že země západní Evropy si obdobím jednostranného ekonomického růstu prošly už v poválečném období, u nás tehdejší režim o takové záležitosti neměl žádný zájem.
rozhovor na:
Pan Karel Jirka k tomu erudovaně doplnil:
Stát chce se suchem bojovat stavbou dalších přehrad, ale to sucho v krajině nijak neřeší. Chyba je, že prostřednictvím dotací stále podporuje bez rozlišení malé i velké zemědělce, bez ohledu na to, jak šetrně nebo naopak nešetrně k půdě a krajině hospodaří. Dotacemi by se měli podporovat předvším menší zemědělci a zvláště ti, co hospodaří šetrně a ekologicky, ne ti, co půdu drancují. (Velkozemědělci, kteří dosahují velkých výnosů masivním používáním chemických hnojiv a postřiků, devastují půdu - z půdy rapidně mizí organické látky a půdní organismy, zhoršuje se její struktura a pórovitost a tím se snižuje její schopnost příjímat a zadržovat vodu...) Překvapilo mě, že dokonce šetrnější a promyšlenější péče o krajinu zvyšuje i množství srážek, které v té oblasti spadnou. Nad vyprahlými poli, kde horký vzduch stoupá vzůru, jsou mraky přinášející možný déšť "odtlačovány" směrem vzůru a pryč...
Tady je krásný příklad, jak takové oživování krajiny funguje v praxi:
Velmi pěkný rozhovor s odborníkem je i tento:
Zde je ještě krátinké video z Akademi věd, kde se hovoří právě o tom, jak se v průběhu let mění srážky v důsledku přehřívání krajiny (srážek spadne v průměru stejné množství, ale oproti minulosti nárazově a s většími časovými prolukami):