Angličanka říká, že za posledních 25 let máme být na co hrdí. Víme to o sobě?

Napsal Karel Funk (») 25. 1. 2017 v kategorii Podělení se o výpisky z četby, přečteno: 531×

Zápisník zahraničních zpravodajů25. ledna  2017 v 07:57  

Angličanka pomáhá vracet českým památkám jejich někdejší krásu. Teď ji za to ocenila i britská premiérka

Kostel sv. Jakuba v Bedřichově Světci je jedním z míst, o jejichž záchranu se zasloužili Přátelé českého dědictví - Foto:  Facebook The Friends of Czech Heritage

Kostel sv. Jakuba v Bedřichově Světci je jedním z míst, o jejichž záchranu se zasloužili Přátelé českého dědictvíFoto:  Facebook The Friends of Czech Heritage

Každý den vyhlašuje britská premiérka držitele ocenění Paprsky světla, které dostávají výjimečné osobnosti za své dobrovolné aktivity. Nedávno se jednou z oceněných stala i Barbara Peacocková, která už řadu let bojuje za záchranu a zkrášlení zchátralých historických budov v České republice.

Přehrát audio Přehrajte si celý příspěvek       

Paní Barbara založila organizaci Přátelé českého dědictví, která na obnovu památek shání peníze i britské dobrovolníky. 

Související weby

The Friends of Czech Heritage

Navštívil jsem ji doma, ve starobylém domku ve vesnici nedaleko jihoanglického Winchesteru. Historička architektury mi ukazuje působivý seznam projektů, u kterých Friends of Czech Heritage – Přátelé českého dědictví – přiložili ruku k dílu. 

Začalo to botičkou 

Barbara Peacocková - Foto: Jocelyn Rendall,  Facebook The Friends of Czech Heritage

Barbara PeacockováFoto: Jocelyn Rendall, Facebook The Friends of Czech Heritage

Všechno přitom začalo nenápadně, asi dva roky po pádu komunismu. „Jezdila jsem po Československu autem s pomocí úžasné mapy, kde byly červeně vyznačené historické památky přístupné veřejnosti,“ vypráví paní Barbara. 

„Zásadní pro mě bylo setkání s mladou českou dívkou Renatou. V Jindřichově Hradci jsem dostala ‚botičku‘ za špatné parkování a ona dokázala za půl hodiny obměkčit velmi přísně vypadajícího policistu,“ vzpomíná Barbara Peacocková. 

V ten okamžik pochopila, že se v naší zemi bez někoho takového prostě neobejde, pokud chce pořádat zájezdy po neznámých a zpustlých českých a moravských památkách a zvýšit o nich povědomí s cílem pomoct s jejich záchranou. 

Klenotem jsou Uherčice 

Barbara je dnes nejvíc pyšná na to, co Přátelé českého dědictví dokázali se zdevastovaným zámkem v Uherčicích na Znojemsku, na který prý narazila úplnou náhodou. 

„Renesanční štíty tamního zámku vypadaly v záři zapadajícího slunce prostě nádherně. Ale nebylo se tam jak dostat. Vrata byla zavřená a štěkali na mě hlídací psi. Musela jsem vylézt na střechu auta, abych mohla alespoň přes zeď udělat pár fotek,” vzpomíná Barbara. 

Na opravu nádherného banketního sálu v Uherčicích sehnali Přátelé českého dědictví, kterým dělá patronku architektka Eva Jiřičná, 30 tisíc liber. I mnohem menší sumy ale na dalších místech v Česku pomohly nastartovat projekty, ze kterých má prospěch místní komunita. 

Čtěte také: O pestrých dějinách Uherčic

Potřeba je pomoc i povzbuzení 

Tahle stránka nezištného zachraňování historických budov, paní Barbaře taky dělá radost. 

„Jsou to projekty, které děláme spolu s místními lidmi a současně právě pro ně. Pomáháme třeba v Praze v budově, kde sídlí dvojjazyčná školka. Tamní fresky z 18. století byly v žalostném stavu, a tak je teď pomáháme restaurovat,“ přibližuje současný projekt. 

„Člověk cítí, že lidé v Česku našli nové sebevědomí a hrdost.“

„Nezajímají nás pouze šlechtická sídla, ale prakticky cokoli, co krášlí hlavně český venkov. I malá podpora naší organizace může často místní komunitu povzbudit v jejím snažení,“ věří Barbara Peacocková, která se zamilovala do malebné české krajiny, kam se neustále vrací. 

Coby cizinec a současně velký znalec České republiky Čechům vzkazuje: „Buďte pyšní na to, co jste dokázali za posledních 25 let!“ 

Česko vstává z prachu 

Zámek Uherčice - Foto: Michal Záboj

Zámek UherčiceFoto: Michal Záboj

„Myslím, že se vaše země fantasticky proměnila. Za mých prvních cest to bývala smutná a jakoby zlomená končina. Zlepšily se komunikace a změnila se i samotná krajina,“ myslí si paní Barbara. 

„Obdivuju, jak se kousek po kousku zachraňují historické stavby, které byly v tak špatném stavu, že by je tady v Anglii jednoduše strhli. Člověk cítí, že lidé v Česku našli nové sebevědomí a hrdost.“ 

Barbara Peacocková doufá, že jí ocenění Paprsky světla z rukou britské ministerské předsedkyně třeba otevře další dveře a pomůže snáze hledat sponzory pro další ambiciózní projekty Přátel českého dědictví. 

Čtěte také: Navštivte neobjevené památky, vyzývá hlavní kastelán Národního památkového ústavu

Už na květen připravuje Barbara další zájezd po málo známých českých památkách pro zájemce z celého světa, včetně Spojených států nebo Austrálie. 

Související příspěvky

Okrašlovací spolek Lubavia chce opravit zdevastované památky v libavé. Začal kaplí v Rudoltovicích

Dominik Duka: Církevní památky tvoří nadpoloviční většinu kulturního dědictví

 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  

 Zdroj: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/zzz/_zprava/anglicanka-pomaha-vracet-ceskym-pamatkam-jejich-nekdejsi-krasu-ted-ji-za-to-ocenila-i-britska-premierka--1691871?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.