Zaslal Zdeněk Beil: "Často jsme svědky, že řada antropozofů nebo spíše příznivců antroposofie nechápe časovou osu dění ve světě a mylně popisují roli Slovanů v dnešní době. Já to vidím tak, že naopak dnešní slovanské národy procházejí obtížným vývojem, některé si svou karmu již odžívají, jiné padají do ještě většího vlivu Lucifera a Ahrimana, odžívání zla, které v současnosti páchají, je teprve čeká. Bez rozlišování této reality jsou pak snahy o vyhlašování slovanské úlohy bez ohledu na současné konání, medvědí službou pro zviditelnění antroposofického poznání mezi lidi. Toto počínání má kontraproduktivní důsledky, kdy lidé neznalí antroposofické vědy, ji pak povrchně považují za nevěrohodnou, utrženou od reality. Cituji:
Nejdůležitější charakteristika šesté kultury-epochy
Něco ještě neexistuje v lidské komunitě co bude v šesté kultuře-epochu s těmi lidskými bytostmi co dosáhli cíle šesté kultury-epochy (3573-5733), kteří nezaostávali za tímto cílem; nepatří mezi maniaky nebo barbary v šesté kultura-epocha. V šesté kultuře-epochu budou mít kulturně vedoucí lidské bytosti morální charakteristiku, jako jednu z nejdůležitějších vlastností.
Teď už jen málo z této charakteristiky je třeba si všimnout v lidstvu. Dnes musí být lidská bytost organizována citlivější, pokud by mu to mělo v duši ublížit, že kromě vlastní existence se musí dívat na jiné lidské bytosti ve světě, které to mají hůř než on. Vskutku, již dnes citlivější duše pociťují zármutek kvůli zármutku, který se nalije na mnoho lidských bytostí na světě — ale musí to být V šesté kultuře-epochy lidé, kteří jsou na vrcholu této kultury, nejenže cítí bolest, to, co dnes cítíme jako bolest utrpení, zármutku a chudoby, které jsou široce rozšířené, ale potom člověk cítí jakýkoliv zármutek jiné lidské bytosti jako svůj vlastní zármutek. Pokud vidí hladovějící lidskou bytost, cítí hlad tak živý ve své fyzické povaze, že tento hlad bližního je pro něj nesnesitelný. Co se zde naznačuje, že už není v šesté kultuře-epochu, protože je stále v páté epoše, že spíše morální charakteristika šesté kultury-epochy, že blaho jediného člověka zcela závisí na blahobytu všech lidí bytosti. Stejně jako nyní závisí jen blaho jediného člověka na zdraví celého těla, a pokud není zdravý celý člověk, tak ani jediný člen nemá náladu dělat to či ono, společná charakteristika se zmocňuje civilizovaného lidstva šesté kultury-epochy. Jednotlivá lidská bytost bude sdílet, jako člen totality, všechno utrpení, veškerou potřebu, veškerou chudobu či bohatství mnohem vyšší míře. Toto je první, hlavně morální charakteristika civilizovaného lidstva v šesté kultuře-epochu."
Zdroj: Rudolf Steiner – GA 159 – ZÁHADA SMRTI: 13. Společná půda nad námi, Kristus v nás – Düsseldorf, 15. června 1915
Zdroj:
zdenek-beil.bloger.cz/clanky.php?p=Antroposofie