Malý doplněk ke článkům o české hudbě.
Paní M. G. doplnila:
Našla jsem u maminky v knihovně hodně starou knížku. Byla vydaná na samém začátku minulého století a jsou to vzpomínky Elišky Krásnohorské.
Eliška Krásnohorská byla v přátelském vztahu s Bedřichem Smetanou a nesmírně si ho vážila. To, že mu napsala libreta, to jistě každý ví. Nicméně se autorka zmiňuje, o Prodané nevěstě a její historii. Možná, že to víte, já to nevěděla.
Smetanovi "pravoslavní" vlastenci neustále vyčítali "wagnerismus", že se jen opičí po jeho operách. Jeho to velice trápilo. Napsal Prodanou nevěstu. Nastudovali ji jako první zpěváci v Plzni a tam ji také uvedli jako premiéru. Položili se do toho se vší vervou, sehnali originály krojů, které i pospravili nebo udělali přesné kopie. Od té doby se vlastně Prodaná nevěsta dávala všude v Plzeňských krojích. Nová opera měla veliký úspěch a sám Smetana se divil.
Eliška Krásnohorská píše, že si Smetana, otráven nepochopením jeho oper a přirovnáváním k Wagnerovi řekl. A já jim složím nějakou operetku, nějakou lehkou múzu, když mi ten vážný wagnerismus vyčítají. A místo lehké operetky s kankánem nebo něčím podobným se stala opera přímo Symbolická (vyjma Libuše) pro české vlastence, a že se její premiéry ujalo Plzeňské divadlo s takovým zapálením, máme všichni v povědomí kroje s nadýchanými sukněmi a hlavně s bílými velikými "holubicemi" na čepcích žen. Prodaná nevěsta a operetka! Kouzelná zajímavost.
Hodnocení:
nejlepší 1 2 3 4 5 odpad
Komentování tohoto článku je vypnuto.