Kterak jsem "o fous" ušel černobylskému ozáření a o skrytých příčinách výbuchu.

Napsal Karel Funk (») 31. 5. v kategorii Zdraví duševní a tělesné, přečteno: 221×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

 

V roce 1986 jsme měli s Martou předplacený zájezd do jižního Ruska, ale se zastávkou na Ukrajině, kde jsme měli poznávat místní krásy a dvakrát přespat poblíž Kyjeva. Již několik týdnů před tím, tedy i před katastrofou, jsme dostali dvakrát po sobě lehký niterný náznak, že by bylo lepší nejezdit a raději poznávat krásy své nynější vlasti. Napřed jsme toho nedbali, zájezd byl zaplacený a těšení veliké. Několik dnů před odjezdem dostala Marta z duchovního světa třetí varování: „Jedete si tam pro smrt“. Tedy – nebyl to zákaz, bylo to na nás, ale jasně řečené riziko. Vůbec jsme tomu nerozuměli, ale přeci jen jsme, ač velmi neradi, poslechli a zájezd odřekli. Byli bychom tam jeli pár dní po katastrofě, kdy její rozsah napřed tajily a poté aspoň zlehčovaly komunistické orgány v SSSR i u nás, které varování zprvu sveřepě označovaly za nepřátelskou západní propagandu. Důrazná varování a pravdivé informace o naměřené radiaci zaznívaly v té době jen v Hlasu Ameriky a na Svobodné Evropě, to už bychom ale byli na cestě. Varování tedy přišlo včas. Ti naši občani, kteří se služebně či turisticky nacházeli poblíž a potřebovali vyšetření či další lékařský dozor nebo péči, měli být zprvu zdravotníky odmítáni, později při nutných návštěvách alespoň nesměla být ve zdravotnické dokumentaci příčina takto uvedena. Přičemž radioaktivní spad byl 400x mohutnější, než po atomové bombě na Hirošimu, a radioaktivní mrak se přehnal třikrát přes Evropu.

Viz také:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/emoce-verne-zobrazeni-i-chyby-v-cernobylu-dana-drabova-o-serialu-ktery-ji-dojal-73055?dop-ab-variant=7&seq-no=1&source=hp

      O tom, kterak komunistické orgány nařídily přibalovat ozářené maso do normálního a rozesílat ke spotřebě po celém SSSR, se lze dočíst v článích v běžném tisku. Paradoxně i někteří čeští komunisti, kteří v prvních dnech prohlašovali, že je to nepřátelská fáma Západu, doma potají poslouchali pokyny Hlasu Ameriky. Černobyl - pelyněk byl pro ně hořká lekce.

Podle S. N. Lazareva byla skrytá příčina exploze následující: Na Ukrajině, desetiletí Rusy vysávané a utlačované, kdy sovětský režim ji poté, co se nechtěla podrobit, obehnal ostnatým drátem a tedy uzavřel veškerému obchodu a kdy nebylo ani z čeho osít a hladomor si tak v důsledku zločineckého optření sovětského vedení vyžádal miliony obětí, tedy po těchto událostech panovala na Ukrajině pochopitelná mohutná nenávist k Rusům a po uvolnění poměrů v době perestrojky hrozilo mohutné válečné krveprolití. Podobně ruská arogance a nenávist směrem k neposlušným Ukrajincům. Tato nahromaděná nenávist se z podstatné části vypůsobila právě výbuchem v Černobylu a tragickými následky pro oba národy. I když byly následky katastrofální, byly jednorázové, zatímco jinak by naakumulovaná nenávist časem giganticky explodovala a způsobila dlouhodobá nedozírná krveprolití s dalšími karmickými následky.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.