Vteřina padajícího stromu změnila celý život dvou lidí; Když trestá osud, soud a ještě pojišťovna. - Pomůžeme?

Napsal Karel Funk (») 8. 5. v kategorii Zdraví duševní a tělesné, přečteno: 328×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Přítel Alfred Strejček pobývá v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Jsem u něho občasným hostem (i když ne tak častým, jako Jitka Molavcová, jeho oddaná partnerka), "kujem pikle" na další aktivity, až se uzdraví a bude opět moci chodit. Ještě nedávno nemohl skoro mluvit, dnes se jeho jedinečně zvučný, kovově pevný hlas rozléhá z pokoje málem až do výtahu. Mám z toho radost. Příště mi prý namluví do diktafonu nějaké "funkoviny", abych s nimi mohl dál nakládat. Píšu tento článek ale z jiného důvodu. - Od mého známého z onoho zařízení jsem se dozvěděl příběh, který ve svém autentickém dokumentu a se všemi jeho absurditami zveřejňuje i redaktor Josef Klíma. Po úrazu paní Filové padajícím stromem, jak je líčeno v pořadu (popis a odkaz viz níže), bylo zprvu i se všemi dostupnými kompenzačními pomůckami velmi náročné eliminovat její zdravotní postižení  tak, aby mohla podstoupit účinnou rehabilitaci. Bránil tomu například její nestabilní, komíhavý stoj, kdy se trhaně kymácela do všech stran, a mnohá další tělesná znevýhodnění. Například přemísťování z lůžka na invalidní vozík, případně na toaletu a obráceně znamenalo velké vypětí pacientky i mnoho sil ošetřujícího personálu. Stejně tak zajištění hygieny, oblékání, stravy... Dále mi známý napsal:

Tady v tom videu níže vypadá pan Libor Fila jako tvrďák. Neznám ale citlivějšího a cílevědomějšího člověka, než je on. První týdny pobytu paní Lidušky v RÚ často přespával na místní ubytovně a hned ráno už byl u své ženy. Jen byla oblečená a po jídle, už stál ve dveřích a po celý den ji doprovázel na všechna cvičení, kde se o vše podrobně zajímal. Pokud byl přítomen, i manželčino nakrmení pro něj bylo automatické. S velkou zručností vedl do úst její do všech stran se zmítající ruku se lžící. Každé odpoledne s ní pak vytrvale pokračoval v nácviku chůze. Téměř každodenně spolu trénovali nad rámec cvičebního programu. Nachodili za chodítkem úctyhodné vzdálenosti, kdy on ji přidržoval a laskavě připomínal, ať při chůzi klade správně chodidla, drží se zpříma, dívá se před sebe… i v soukromí jí tedy do paměti a pak i do dobře vykonaného pohybu pečlivě vštěpoval rady fyzioterapeutů, které si při účasti na odborné terapii zapamatoval. Takovou péči jsem u rodinných příslušníků snad ještě nezažil. Skoro mi je líto, že pan Fila na tom videu vystupuje tak skromně, ale rozumím mu.  Ano, v jeho situaci to je pochopitelné, ale já musím bez jakýchkoli pochyb potvrdit, že je to dobrý člověk, který si na nic nehraje a jeho přirozeností je vždy myslet víc na druhé, než na sebe. Tolik obětavosti a nezištnost, co tu prokázal, v tichu a bez pompéznosti...., to se musí vidět, aby se uvěřilo."  

 

Ale od začátku. Jak k úrazu došlo? Opět cituji:

"Pan Libor Fila je dřevorubec, pokácel úspěšně stovky stromů. Předloni v květnu však jeden z padajících stromů nešťastně zasáhl jeho manželku s šestiletou dcerou, které se na kácení přišly do lesa podívat

Dcerka zemřela, manželka je dodnes invalidní. Soud odsoudil Libora Filu za nedbalostní trestný čin na rok podmíněně, ale tím nejtěžším trestem pro něj stejně zůstala ztráta dítěte.

I proto chtěl, aby orgány jeho dcery zachránily další dětské životy a dal souhlas k jejich transplantaci.

Dnes má pocit, že kromě osudu a soudu ho ale trestá dodatečně i zdravotní pojišťovna, protože po něm požaduje statisíce, které by možná platit nemusel, kdyby souhlas k transplantaci nedal.

Jak je to možné? A má oprávněně pocit zneuznání, nevděku a hořkosti? Podrobnosti ve  videu."

Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každou neděli od 21:00.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tragicky-pribeh-jedne-rodiny-kdyz-tresta-osud-soud-a-jeste-pojistovna-68895

Malý dovětek KF: Podle svých možností jsem rodině poukázal menší obnos. Měli by jistě radost, kdyby jim pomohl i někdo další - korunu ke koruně, tisíc k tisíci...

Veřejná sbírka - Pomoc Lidušce Filové z Komárovic

Od 1. května město Brtnice vyhlašuje veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude použit na pomoc Lidušky Filové z Komárovic. 

Odkazy

  

Účel sbírky:   Pomoc Lidušce Filové z Komárovic spočívá

  • ve vytvoření bezbariérového prostředí v domě

  • úpravu osobního automobilu

  • pořízení invalidního vozíku

  • pokrytí nákladů spojených s léčbou

Krajský úřad Kraje Vysočina rozhodl o povolení konání sbírky a vydal osvědčení.

 

Finančním darem na transparentní účet

2801620794/2010 mohou počínaje dnem 1. 5. 2019 přispět občané, podniky a další dárci.

 

Příspěvek lze také složit v hotovosti na pokladně MěÚ Brtnice.

 Zodpovídá: Bc. Pavla Hažmuková

https://www.brtnice.cz/verejna-sbirka-pomoc-lidusce-filove-z-komarovic/d-131416

DODATEK:

A paní Liduška Filová nyní? Opět cituji: "Je to vzácný člověk s  nepředstavitelnou vůlí, vytrvalostí a odhodláním. Po necelém roce je v základních činnostech naprosto soběstačná. Sama si obstará hygienu, oblékne se, nají se bez problémů, pohyb a orientace v rozsáhlém areálu rehabilitačního ústavu je pro ni maličkostí, navštěvuje bazén, plave, o vše se aktivně zajímá, čte, velice se zlepšila v komunikaci i ve výslovnosti … dělá po všech stránkách obrovské pokroky. Poctivá dřina se konečně v posledních měsících úročí. Jistě ví, že její dvě děti ji doma i nadále velmi potřebují a to co nejzdravější. To je jistě veliká motivace, ale přesto - málokterý člověk má tolik sil, jaké tu prokázala ona. Oba tihle lidé pro mě znamenají velmi moc. Jejich těžký a pro mnohé z nás snad až neunesitelný příběh je podepřený vzájemnou láskou a ohromnou vůlí vypořádat se s životními ranami se ctí. Už měsíce (od loňského léta) mi jejich příklad dodává velkou sílu. Děkuji, že jsem je mohl poznat.“   

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.