|
||||
Státní vyznamenání pro Karla |
||||
Vážený pane, vážená paní, když přijde řeč na státní vyznamenání, většinou je doprovázená spíše obavami, jakou kontroverzní osobnost se náš prezident zase chystá vyznamenat. Dnes však máme jedinečnou možnost psát o státním vyznamenání pozitivně. Tento týden totiž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyznamenal čestného předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga jedním z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny. „Nepodlehněme dojmu, že nemáme být na koho pyšní. Máme. Já jsem velmi potěšena a gratuluji. A nepřestane mne mrzet, že se Karel Schwarzenberg nestal prezidentem,“ uvedla k vyznamenání předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Řád byl Karlovi Schwarzenbergovi udělen za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity. Schwarzenberg v minulosti vybízel vládu a Poslaneckou sněmovnu, aby se distancovaly od projevu prezidenta Miloše Zemana, který v Parlamentním shromáždění Rady Evropy radil Kyjevu, aby se dohodl s Moskvou na kompenzacích za zabrání Krymu Ruskem. Co vyvolala Zemanova slova na Ukrajině, přirovnal Schwarzenberg k situaci někdejšího Československa za mnichovské okupace a v roce 1968. Ke gratulantům se připojil také první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin: „Známe se léta. Formoval mě jako mladého člověka, uvedl mě do velké politiky, je mi rádcem a vzorem. Je pro mne živoucí důkaz toho, že pevný charakter a pevné názory jsou devizou, která nese své ovoce. Především v sebeúctě. A někdy, tak jako dnes, i v úctě těch druhých. Milý Kary, gratuluji! Tví Ukrajinci Ti rozumějí.“ Už jste slyšeli náš TOPcast – podcast TOP 09? Pokud ne, najdete ho na Spotify, Apple Podcasts nebo jako video na našem Youtube a Facebooku. Své návrhy na další hosty posílejte na náš Instagram.
Děkujeme, že jste s námi. Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího TOP 09 |
||||
|
A ještě - Karel Schwarzenberg formuloval svoje názory po svém následovně: "Konzervativec vychází z pevných hodnot, které pro mne jsou vyjádřeny těmi známými čtyřmi kopci: Sinaj, Golgota, Akropolis a Kapitol." Znamená to přibližně: Desatero, Kristus, řecká demokracie a filosofie, a římské právo.
Pradávné tradice a citlivost ke krajině ctí při svém podnikání i kníže Karel Schwarzenberg (či jak se skromněji sám kdysi označil v televizi - lesník a hospodský): Poté, co zrenovoval a vkusně zvelebil u vesničky Obora u Mirotic statek zvaný Nový Dvůr, chudými "jezeďáky" zanedbaný a poničený, s blátem často až po kotníky, postavil poblíž, v části zvané místními V Chalupách, v roce 2004 i kapličku a následujícího roku vedle ní založil rozlehlý členitý rybník. Pravda, bylo to zrovna místo, kam jsem chodíval na křemenáče, ale na houby už stejně nemám čas. V návaznosti na staletou tradici byl výběr místa kaple i rybníka velmi citlivý a harmonizující jak s krajinou, tak se staročeským rázem zdejších staveb. Nejsilnější místo kapličky je vodorovný oltářní kámen. Umné malby zaujmou i láskou ke zvířatům. Tři psi u vchodu jsou věrně malováni podle živého modelu přítulných pejsků pana knížete, dva z nich v době psaní této knihy v Novém Dvoře ještě žijí. K jejich namalování byl povolán věhlasný psí "portrétista" ze Švýcar. Nejen vysvěcení kaple, ale i uvedení rybníka "do života" na podzim 2005 se uskutečnilo způsobem, hodným tradic české šlechty, to je náboženskými obřady, posvěcením a slavnostním přátelským pohoštěním všech přizvaných obyvatel z okolních vesniček. Ostatně, pamětníci z Čimelicka i odjinud vzpomínají na Schwarzenbergy velmi rádi a s uznáním jejich sociálního cítění a družnosti. (Z knihy KF Výlety za duší Čech, Agape 2008)
A ještě drobná příhoda: Jak psal britský Daily Express z roku 1935 - když Napoleon dobyl Egypt, zajímaly ho i egyptské památky. Odvezl si mj. i malou sošku skarabea ze zeleného jaspisu. Skarabeus byl posvátný brouk Egypťanů. Předmět měl tedy hodnotu jaj historickou, tak uměleckou, tak rituální resp. magickou. Podle Egypťanů nosil tento talisman štěstí. A vskutku – Napoleon šel od vítězství k vítězství. Na jednom plese se zakoukal do kněžny z orlické větve Schwarzenbergů a skarabea jí věnoval. Štěstí ho poté opustilo, čekaly ho už jen porážky. Ba ironií osudu ho do vyhnanství doprovázel jeden ze Schwarzenbergů.
Předmět byl poté u Schwarzenbergů pečlivě ochraňován, až do nástupu komunistů. Pak se stopa ztratila. Stařičký archivář z Třeboně mi v roce 1992 potvrdil, že v orlických sbírkách se skarabeus nalézal. Pan kníže mi odpověděl, že na skarabea si pamatuje, ale když odjížděli z Orlíka (před komunisty), byl ještě malý chlapec a ani on neví, kam předmět přišel.