Kompromitace a sebedestrukce antroposofů vlastními silami; J.Jabůrek o Dornachu;Z epicentra: Gratuluji, antroposofická komunito světa! Otevřený dopis organizátorky waldorf.semináře z Kyjeva.

Napsal Karel Funk (») 23. 4., přečteno: 222×

 

Jiří Jabůrek: „Postoj německých antroposofů je vyloženě postoj „esejských“ podle Steinera - vyhnout se nepříjemnostem tohoto světa a umýt si ruce.“ // ŠVÝCARSKÝ ANTROPOSOF POKRYTECKY DOPORUČUJE UKRAJINĚ „MÍROVOU SPOLUPRÁCI S RUSKEM“. // ZÁPAD VŽDY PŘICHÁZÍ POZDĚ // Rezatý vrak auta přestříkaný metalízou  //  Symbolika ruského Z  // Vzkaz manželky obránce Mariupolu // Došlo jim jídlo i pití. Pili vodu z topení. // Možnost konkrétní pomoci  //  Největší nebezpečí pro nynější antroposofii: otrlost, srdce ztvrdlá v kámen // Obdrženo od Zd. Beila: Lesja Muzychenko, organizátorka waldorfského semináře v Kyjevě napsala, dne 24. března 2022 ve 22,31 hod., tento otevřený dopis, který je autentickou, silnou a otřesnou výpovědí:

 

"Gratuluji, antroposofická komunito světa!

Mé setkání s duchovní vědou proběhlo před 28 lety. Vůbec netuším, jaký by byl můj život, kdybych se nesetkala s živými myšlenkami Rudolfa Steinera a těmi, kteří mi odhalili hloubku waldorfské pedagogiky. Jsem velmi vděčná všem lidem a událostem, které se v mé minulosti staly. - Ale právě teď, když v současnosti hrozí válka (jsem v Kyjevě, kde jsou výbuchy a sirény o leteckém nebezpečí, a 30 km od mého domu ruská vojska), nemůžu najít adekvátní jasnou odpověď v našem antroposofickém světě, reálném a spirituální přímý pohled války vedené Ruskem v mé vlasti!

Moje zkušenost ze Steinerových přednášek a knih mi naznačuje, že duchovní věda není metaforicko-poetické bloudění v mlze esoteriky, ne kazuistické abstraktní modelování rad, ale přesné a konkrétní pochopení fyzické reality skrze duchovní výzkum lidí, kteří se přímo vcítí do duchovních pravd!!!"

 

Celý text dopisu si můžete přečíst na odkaze zdenek-beil.bloger.cz/clanky.uprav.php?p=Aktualni   /nefunkční, pozn.KF/

  "Co nyní vidíme na pokusech různých antroposofů přiblížit se realizaci tohoto konkrétního tragického historického okamžiku? Při nejlepším jsou to výzvy k míru a klidu v době, kdy je třeba jednat, alespoň nahlas, abychom řekli, že válečný zločin proti lidem, kteří hledají svobodu, se odehrává v 21. století v srdci Evropy (geografické centrum Evropy je na UKrajině!), vlastní právo na sebeurčení cesty státu, ve kterém žiji. V nejhorším případě se jedná o pokusy vysvětlit fenomén a činy Putinova Ruska, zdůvodněním geopolitickou polohou Ukrajiny mezi Východem a Západem.

A když čtu různé názory, včetně ruských antroposofů, kteří se citáty od R. Steinera snaží zakrýt realitu, je moje srdce zděšené! A co tihle lidé, kteří nechtějí ani slyšet o úmrtích dětí (121 momentálně! ), o násilí na ženách, starších lidech, které činí konkrétní osobnosti s ruským občanstvím v cizí zemi?

 

Tento text o současné situaci je ve vydání  „Anthroposophy celosvětově“ z března 2022:

Jsme hluboce dojatí a s velkým znepokojením jsme svědky neuvěřitelného utrpení, které se právě odehrává na Ukrajině. Náš soucit a dobrá vůle jsou se všemi, kteří potřebují pomoc a jsou ohroženi, a chceme je v těchto těžkých chvílích posílit. Nechť se temnota a utrpení stanou vnitřním světlem pro budoucnost a silou míru. Báseň Rudolfa Steinera z dubna 1923 hovoří o tomto světle. Rádi bychom tento verš zprostředkovali jako vyjádření naší vnitřní podpory a solidarity:

Lidé potřebují vnitřní víru,

víru ve vedení duchovních bytostí.

Na této víře mohou stavět

jeho věčnou existenci a podstatu

a tím proniknout sémantickou existenci

věčného světla a síly.

S přáním všeho nejlepšího a s nejvřelejšími myšlenkami

Constanta Calix - Matthias Girke - Welly Herter - Justus Wittich“

 

Jsem v epicentru událostí, pod neustálým ohrožením života. Třeba dnes můj manžel, který jako voják brání mou zemi, nahlásil vážné nebezpečí chemického útoku a 100 km daleko byla obsazena jaderná elektrárna Černobyl (hrozí teroristické úmysly ze strany ruských vojsk a následná ekologická katastrofa!). Mám opravdu jednoduchou příležitost odsud odejít, ale zůstávám vědomě, protože důvěřuji síle duchovní spravedlnosti, a proto zažívám po přečtení tohoto textu vaši formálnost a duchovní bezmoc, neschopnost udělat něco skutečného! Jak vám lze věřit, když posíláte pozdrav z pohodlného Švýcarska, aniž byste se zeptali svědků událostí, aniž byste se vcítili do fyzické reality, aniž byste vytvořili pracovní skupinu, která shromáždí a chápe jevy a fakta této konkrétní války?

 

A pan Gerald Hefner (vedoucí sekce sociálních věd v Goetheanu) ve svém videu z války na Ukrajině nejprve krátce vyjadřuje znechucení nad nepřátelstvím, přirovnává situaci k tahání mezi Západem a Východem. Tedy kdyby chtěl Putin zničit mou zemi jiným způsobem, vlastně to co se dělo před touto válkou ekonomicky nebo pokusy o politické lži, schválil byste to pane Hefnere? A potom pokračujete: „Tradiční logika černých nebo bílých, NATO nebo Ruska, je špatná. Ukrajina potřebuje cestu, která nevede k militantní minulosti, ale k mírové budoucnosti: aktivní neutralitě, sebeurčení a kolegiální spolupráci mimo vojenské bloky. Mohlo by to také vyřešit napětí na Ukrajině: kulturní autonomie pro různé jazyky a etnické skupiny, rovná práva a mírová spolupráce přes hranice."

 

Toto jsou návrhy, co a jak bychom měli dělat? To myslíte vážně? Co víte o mé zemi, o historii a kultuře, o jazyce, společenském řádu, který se v této oblasti vytvořil po tisíciletí? Co skutečně víte o Rusku a jeho imperiálních aspiracích? Takové myšlenky o záměrech tohoto státu nemůžete ani dopustit, nevšimli jste si, co se stalo v Moldavsku, v Gruzii, protože jsou ještě menší než moje země! O jaké rovnosti a mírové spolupráci říkáte Ukrajině, pokud Rusko ničí můj jazyk, krade a přivlastňuje si hodnoty ukrajinské kultury, náboženství, historických památek více než 300 let!

 

Ukrajina není Švýcarsko! Ukrajina přežila první i druhou světovou válku, kde zemřelo pravděpodobně nejvíce lidí! Ztráty na životech po dvou hladomorech nejsou přesné, protože dokumenty zničil SSSR. Ukrajina není obklopena Itálií, Francií, Německem, těmi zeměmi, které prošly dlouhou pozemskou cestou soužití! Naši sousedé - Polsko, Litva, Moldavsko, kteří jsou nyní opravdu sympatizující a nápomocní, když přežili podobná zvěrstva také - a jsou další sousedé, kteří jsou ohroženi agresí Ruska a Běloruska, kde vládne očividně diktatura jednoho člověka!

 

Waldorfská škola má snahu se přiblížit podstatě objektivního obrazu, v tom se jí nikdo nevyrovná. Z popisu bytostné reality se snaží proniknout do její podstaty, aby našla svou individuální cestu s představováním podoby objektivního obrazu se získanou skutečnou duchovní snahou.

 

Kde je ten popis? Kdo to vytvořil? Je možné to zkoumat, aniž bychom získali takový objektivní obraz geografického, historického, jazykového, společenského atd.?

 

Tyto otázky se týkají nejen Ukrajiny, ale i Ruska, vlastně každé moderní země! Snažili se všichni, bez použití mrtvého myšlení, poté, co si přečetli něco ve Steinerových výpovědích, vyvodit závěry na základě duchovního hodnocení situace 20. století, myšlenek a slov o realitě před 100 lety? 

 

Žongluje antropozof myšlenkami a biografickými úkoly národů nebo zemí?

 

Je to epocha, kde nyní probíhá zrození vědomé duše nebo šestá epocha budoucího vhledu sebe-Ducha lidstva postatlantického období?

 

Známe strategii lidského rozvoje, vcítíme se do podstaty Kristova impulzu mezi dvěma vlastnostmi zla - Luciferem a Ahrimanem?

 

Jak je možné věřit tomu, že lůno pro zrození duchovních členů lidské přirozenosti má být pod patronátem Putina nebo Lukašenka?

 

Je stav obyvatel Ruska, Běloruska při pasivním vnímání zla, kde se bílé nazývá černé a černé je bílé, přijatelný pro moderní antroposofy, protože zakladatel duchovní vědy vkládal do /budoucnosti/ tohoto lidu velké naděje?

 

Srovnejte občany Ruska a Běloruska, kteří nevěří v sílu ducha jednoho muže a předávají odpovědnost za svou zemi padouchům a zločincům - s Ukrajinci, kteří se nyní snaží zastavit tanky holýma rukama. Kde je právo na existenci těch hodnot, které jsou pro Evropany běžné, to je právo volby moci, lidský postoj k životu každého člověka s jakýmkoliv příjmem, odpovědnost každého občana před zákonem, vytvoření společenského řádu, ideály lidskosti - svoboda, rovnost a bratrství!

 

Lesya Muzychenko, organizátorka waldorfského semináře v Kyjevě."

 

Gramatickou opravu textu přeloženého pomocí překladače provedl Zdeněk Beil. Za případné nedostatky či nepřesnosti překladu se omlouvám.

 

Originál dopisu je zveřejněn na adrese https://www.facebook.com/groups/>

Rusky:  http://dytynawaldorf.com.ua/events-list/vozrastnye-osobenosti-molodyh-lyudej/

A Jiří J. navazuje: „..říkám znovu, v Dornachu to vypadá na velké zatemnění mysli :-)

Američtí antroposofové to vidí jinak.

 

Z našich: článek Milana Horáka o „démonu nenažranosti“ bys jí měl přeposlat. Tomáš Zuzák také vidí jasně rozdíl mezi duší Ukrajiny a Ruska.

 

Ovšem jsou u nás také takoví, kteří si nechali přeložit do ruštiny dopis, který poslali Putinovi, kde jej nazývají velkým zasvěcencem….

 

Snad se paní podaří pokročit ve svém poznávání a zorientovat se v tom. Je to těžké, protože největší zlo momentálně není to hrozné utrpení na Ukrajině (to konec konců je vždy v harmonii s osobní karmou a vede to k prožití mučednictví, což je významný krok vpřed), ale největší zlo je právě mentální chaos, do kterého se lidstvo řítí, čili abnormální síly Lžibohů, aby člověk nerozeznal co je dobro a co zlo… všechny ty konspirace, lži, zamlžování, neschopnost rozpoznat pravdu a nazvat věci pravým jménem, atd. - to je mnohem a mnohem horší než jakékoliv fysické utrpení a bude se to platit mnoho životů, pokud se z toho vůbec ten jedinec někdy vyhrabe a Lžibozi jej nestrhnout na věky na svou stranu….

 

Čtu si dopis, který napsali němečtí přátelé kancléřovi Olafu Scholzovi, že by neměl posílat na Ukrajinu žádné zbraně, že jsou pro mír a Ukrajina by měla vyjednávat.
Napadá mi přirovnání:
„Prosím tě podej mi tu sekeru, co držíš v ruce, krokodýl mne drží za nohu a bojím se, že mne stáhne do vody!“
„Nepodám, jsem vegan a zvířatům zásadně neubližuji, zkus vyjednávat!"

 

Srdečně jj“ 

 

 

Dojemný vzkaz manželky obránce Mariupolu (1 minuta):

 

<https://www.youtube.com/watch?v=osqzwkXQpnw>>

 

„I když se Rusko tváří jako křesťanská země s pravoslavnými tradicemi, je to ve skutečnosti barbarská země s nenávistnou ideologií.“ Ukrajinský velvyslanec Perebyjnis.

 

Ukrajinky: ...Spali jsme na stolech. Pak nám došlo jídlo i pití. Pili jsme vodu z topení.

Česká solidarita je výrazná.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-nase-mesto-uz-neexistuje-ukrajinky-po-prvotnim-soku-resi-co-dal-199186#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=rDrtdzRc7yU-202204231426&dop_id=199186&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz>

 

 .oOo.

KF: Největším nebezpečím pro nynější antroposofii není marxismus ani islám (to lze rozeznat snadno), ale sami mnozí antroposofové, když pokrytecky vyzývají obě strany k míru.  Ba i Ukrajinu k “mírové spolupráci s Ruskem“. Mají srdce ztvrdlá v kámen. Směs cynismu, lži, otrlosti, tuposti, netečnosti. Staví je tedy na jednu rovinu – útočníka i napadeného. Vědomě odmítají rozeznávat, kdo je agresorem a kdo se brání. Je to typická vědomá faleš a pokrytectví, informací mají k posouzení denně dost. Při diskreditaci a ztrapnění, kdy leckteré duchovní autority dnes morálně selhávají, a ještě to pyšně dokumentují, si lze odvodit, že nejde jen o tuto situaci, ale že je to závažnější: jde o celkovou morální úroveň člověka. Nemají-li nejprve Steinerem požadované dva kroky na poli etickém, je pak celá jejich slovní antroposofická aktivita jen nablýskaná fikce, domeček z karet, rezatý vrak auta přestříkaný metalízou, stání ve fraku na hnoji. Proputinovská část antroposofů ničí i pověst antroposofie u slušné části veřejnosti a odrazuje potenciální zájemce. Je to tedy, dá se říci, morální sabotáž proti humanitnímu a antroposofickému úsilí.

Analogie: Když vám do bytu vtrhne horda zločinců, bude loupit, znásilňovat, pustošit, zabije vaše dítě..., řekne vám přivolaná policie: Musíte s nimi mírově spolupracovat. Nějak se dohodněte.

 

Ruský ideolog, zastánce invaze, Aleksandr Dugin tvrdí, že Rusko na Ukrajině bojuje za Krista. Vida, tip pro některé naše antroposofy. Kristus i Antikrist – vsjo róvno.

 

Malé doplnění: Steiner vkládal do Ruska (v oné době bývala i Ukrajina zahrnována zjednodušeně pod Rusko) naděje, ale až pro 5. a 6. tisíciletí. Někteří antroposofové se poněkud ztratili v čase o několik tisíciletí. - Stařičká celoživotní antroposofka a zdravotnice Dana Bubníková mi před lety zchladila naivní nadšení z uvolnění za Gorbačova. Tvrdila, že ruská dobyvačnost nadále potrvá. Modlila se za Václava Havla i za Gorbačova, ale s vědomím, že rozpínavost a agrese Ruska je mu vlastní a dalo by se s ním vyjednávat jen silou. Měla pravdu. Podobně mluvila slovenská vědkyně Zoša Černyšová, která se znala mj. i se Solženicynem a Někrasovem, na mých seminářích v 90. letech. Podobná tvrzení o ruské falši, věrolomnosti a mocichtivosti  jsem slyšel, byť v různých souvislostech a dobách, z úst stařičkého Josefa Adamce  (kněz Obce křesťanů), Vratislava Žižky (výtvarník, astrolog), Ratmíra Zoubka (přítel a překladatel S. Prokofjeva), Bohumila Jerie, Zdeňka Váni (první polistopadový předseda AS, patrně dosud nepřekonaný), Milana Friedla (president Lyry Pragensis), Vladimíra Nejedlo, Milady Škárové, Bohumila Hromádky (překladatel Steinera)...

K nynější realitě: Na jedné straně – bez dostatku vojenské techniky, dodávané Západem (třeba od USA za víc než 2,5 miliardy dolarů), by dnes už byla Ukrajina smazána ze zemského povrchu. Na druhé straně říkají sami Američané - Málo a ještě pozdě. V Bendově nedávném článku se dočteme: “… Tato absence jakéhokoliv zásadového postoje nebo pocitu odhodlání nepochybně sehrála roli v Putinových kalkulacích před invazí. Ruská anexe Krymu a okupace východního Donbasu v roce 2014 koneckonců už tehdy odhalila vyprázdněnost strategických závazků Západu.

Hlavním rysem stavu, v němž se Západ nachází, je ustavičná opožděnost. Západ vždy přichází pozdě; není schopen jednat dopředu a místo toho jen reaguje na události, které se již staly. Jak se v té době na Ukrajině vtipkovalo: „Zatímco Evropská unie dospívala k rozhodnutí, Rusko zabralo Krym.“ Ukrajinci si tehdy stejně jako dnes kladli otázku: „Kde má Západ červenou linii? Co přiměje Západ, aby jednal, místo toho, aby jen čekal a dohadoval se, kdy má zasáhnout?“

Podle výzkumu z 19. 4. si přes polovinu Američanů myslí, že USA by měly více pomáhat Ukrajině v boji proti Rusku. (A jen okrajově odjinud – podle průzkumu si asi polovina Slováků myslí, že za konfliktem /správněji ovšem řečeno útokem Ruska/ stojí NATO. Inu, mají i na Slovensku, a ještě víc než u nás, odedávna ideově blíž k Rusům než k Západu, a k hoaxům a konspiracím, než k realitě.)

 

A  Z ávěr: I když Z, které putinovci zběsile šíří a kterým se označují, je v azbuce někde uprostřed, tak jinde ve světě máme Z až na konci, v závěru naší abecedy, ta jím končí. Nabízí to všelijaké úvahy o této ruské agresi. I Puť, putování mívá svůj konec.

 

PS - Byli jsme velkým dodavatelem zbraní pro Rusko i přes embargo, tedy pro jeho zločinné účely - nějakým způsobem se nám to holt bude z Ruska vracet.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-evropske-staty-vcetne-ceska-dodavaly-rusku-zbrane-i-pres-embargo-199435#dop_ab_variant=0>

 

CHCEME POMOCI I KONKRÉTNĚ?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-prehledne-jak-efektivne-pomoci-ukrajine-a-co-naopak-nedelat-190484>

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.