I PŘI ROZHOVORU S NEPŘÍJEMNÝM NEBO ÚTOČÍCÍM HOSTEM ZACHOVÁVÁŠ NOBLESNÍ NADHLED A NENECHÁŠ SE VYPROVOKOVAT. JAK TO DĚLÁŠ?
Je to otázka soustředění. Jdu na to podobným způsobem jako při meditaci, jen nejdu tak hluboko. 'Stáhnu želvu psychických mohutností do středu' a držím ji tam. A ze středu pozoruju reakce hosta a zůstávám bdělá, abych mohla reagovat, ale nebyla rozkolísaná. Ale i já samozřejmě někdy 'ujedu.' Mám pár rozhovorů z těch desítek tisíc, kdy jsem se dostala víc pod vliv emocí. Rozhovory točím několikrát do týdne, už 30 let, a ne vždy jde člověk do práce v té nejlepší kondici. S tím souvisí i ženské cykly. Ale je to podobné jako když jezdec spadne z koně. Když se mi to stane, hned se vrátím do sedla a jedu dál. Rok za rokem…
PŘI PEČLIVĚJŠÍM POZOROVÁNÍ LZE NALÉZT VZÁCNĚ PESTROU PALETU VÝRAZŮ TVÝCH OČÍ PŘI ROZHOVORU: POHLADÍŠ, PRONIKÁŠ OSTŘE, POCHYBUJEŠ O SLOVECH DRUHÉHO, POVZBUZUJEŠ, NECHCEŠ REAGOVAT...
Ano, to je pravda, řeč očí používám, je to jeden z mých nejcennějších nástrojů...Jednu dobu jsem si je i méně líčila, tzv. kouřové líčení v kombinaci s mým pohledem bylo občas na některé mé hosty už moc:)
DĚLÁ TI PROBLÉM SPISOVNÁ ŘEČ?
Při vedení rozhovoru ne, tedy když zpovídám hosta. Ale ve chvíli, kdy jsem já v roli zpovídané, tak ano, ale jen z toho důvodu, že v momentě, kdy mluvím spisovně, přijdu si strojená a příliš oficiální. Obvykle přejdu do nespisovné češtiny, abych působila 'lidštěji', ve smyslu ne tak přísně.
KOLIK ČASU TI V PRŮMĚRU ZABERE PŘÍPRAVA NA ROZHOVOR?
Záleží na typu hosta či tématu. Jsou rozhovory lehčí, kdy příprava trvá kolem 1,5 hodiny, jde-li o právní či politické téma, tak kolem 3 hodin, ale někdy i 5 - například složité a rozsáhlé právní téma Čapího hnízda. A když jsem se připravovala na knižní rozhovor s profesorem Horáčkem o výzkumu vědomí, pročítala jsem nejrůznější materiály rok, abych byla schopna položit dost fundovaných otázek na celou knihu.
VAŠE TELEVIZE JE UNIKÁTNÍ I V TOM, ŽE NIC NEPŘEDTÁČÍTE A NIC SE NESTŘÍHÁ. JAK JSTE K TOMU S KOLEGOU VESELOVSKÝM DOSPĚLI?
Byli jsme tak zvyklí z České televize. Jednadvacet let jsem vysílala v ČT živě, Události, komentáře i Interview ČT24. Všechny chyby jsou hned vidět, moderátor musí být opravdu připravený a taky z etických důvodů, host pak nemůže říci, že jsme z rozhovoru nějakou pasáž vystřihli či rozhovor jakýmkoliv způsobem upravovali. Za mě je to ta nejčistší cesta pro všechny zúčastněné. I pro diváka. Co se v rozhovoru řekne, to jde ven.
DÁVÁTE VE VAŠÍ INTERNETOVÉ TELEVIZI VZÁCNOU MOŽNOST PROMLUVIT MNOHA LIDEM, KTERÉ BY JINDE NEPOZVALI A KTEŘÍ MAJÍ CO ŘÍCI.
Ano, tahle pestrost je pro nás důležitá. Jistým názorovým 'bublinám' se ani my nevyhneme, ale vždy považuji za dobře odvedenou práci, když nabouráme v mysli diváků stereotyp a oni se třeba na dané téma podívají z jiného úhlu pohledu a nakonec třeba i zruší svůj původní filtr, skrz který věc nahlíželi či prožívali.
BYLY NĚKTERÉ ZNÁMÉ OSOBNOSTI, KTERÉ ODMÍTLY VAŠE POZVÁNÍ?
Jsou to především někteří vrcholní politici: premiér Fiala, Andrej Babiš, Tomio Okamura, senátorka Zwyrtek Hamplová a další.
ZAZNAMENALI JSTE NĚJAKÉ POKUSY O MSTIVOST PO VAŠEM POŘADU, NEBO O VYSTŘIŽENÍ NĚČEHO?
To se nestalo, hosté dopředu znají podmínky, za nichž do DVTV na rozhovor přicházejí. Vědí, že tzv. nestříháme. Když se někomu vedení rozhovoru nelíbilo, což se týká výhradně politiků, tak příště už nepřišli. Ale kriticko-analytická žurnalistika má svou nezastupitelnou roli a ustupovat od ní nebudeme. Cenou za to je, že si na daného politika musíme počkat, třeba i roky. Ale s tím jsme se naučili pracovat a žít.
JAK VZPOMÍNÁŠ NA NĚKDEJŠÍ STÁVKU V ČESKÉ TELEVIZI? (PAMATUJU NA ONO PROVIZORNÍ HODAČOVO VYSÍLÁNÍ, BYLO TRAPNÉ).
Je to neuvěřitelné, ale už je to čtvrtstoletí. Tehdejší dění podrobně popisuji v mé knize Jako bych žila dva životy. V těch letech jsem působila jako parlamentní zpravodaj v České televizi a z kuloárů jsem věděla, co se chystá. Tehdejší ODS chtěla skrz Radu ČT dostat do vedení loajální vedoucí pracovníky a veřejnoprávní televizi ovládnout. Ne nadarmo se říkalo, v té době, že kdo má v hrsti ČT, ten vyhrává volby. Jsem ráda, že jsem mohla stát u tehdejší revolty, která tenhle pokus znemožnila. Dodnes to vnímám jako privilegium, že jsem u toho mohla být. Bylo to velmi intenzivních několik týdnů.
KTEŘÍ ČEŠTÍ SVĚTCI, UMĚLCI A VŮBEC VELIKÁNI TĚ NEJVÍC OSLOVILI?
Všichni svatí:) Ať už pocházejí odkudkoliv… Ale nejbližší z českých světic mi byla sv. Ludmila. Měly jsme ji hodně rády s Libuší Šafránkovou.
.oOo.
Funkovo PS:
- Je radostná úloha tazatele, užívám si jí, protože když jsem naopak tázaný, musím tuze přemýšlet. Takto si v klidu jen připravím otázky a přemýšlení je na tom druhém. A s vzácnou duší Daniely je to ještě větší radost: nemusím být v ničem ve vnitřní opozici. Ba naopak, mám upřímnou a pokornou vděčnost a radost z odpovědí.
- Dalších deset odpovědí bude uveřejněno během listopadu.