Vynořování se budoucích obzorů?; Pastorále…; Alej topolů...; Co budeme (také?) dělat po smrti?; ...o nadějích nového rána…

Napsal Karel Funk (») 9. 7. 2024 v kategorii Pohledy na svět jinak, přečteno: 147×

Prožívám nyní dvě protichůdné a přece k sobě harmonické tendence /nálady/: Vynořuje se mi (napadá mě) spousta inspirací k činnostem a k vyjádření (zpracováním spíše psaným nebo točeným) různých obsahů, které jsem kdy vstřebal a kamsi uložil k trávení, takže nevím, co dřív - a zároveň se úlevně osvobodivě rozprostírám rozsáhlým nekonečným světem a časem v Mlčení, v Nicnechtění. Je to taky aktivita, ale bez viditelných stop. Možná trochu jako vysoké letní nebe, otevírající se s Duší Země kosmu. Bude stále více převažovat? Nevím. Co je mi do toho. Ale hlavně že to bude vždy ve společenství s blízkými lidmi – ať hmotně nebo častěji jen v duchu, tedy ať v kontaktu psaném, povídacím nebo „jen“ niterném - s těmi, se kterými nedošlo k viditelnému kontaktu.

Možnosti psaní (to je u mne primární) i mluvení v tomto hmotném světě sice využívám, pokud se naskytne, za což jsem zprostředkovatelům vděčný, a pokud ne, tak stejně bude každý z nás moci, pokud měl co nabídnut, ale nebyla hmotná příležitost, v určitém stádiu po smrti rozvinout pro další vnímavé odtělené duše, souputníky - ze svých obsahů násobně více, protože nebudeme závislí na hmotných překážkách komunikace nebo na čekání na potkání se. A ti, kteří chtěli naslouchat nebo číst, ale neměli možnost, ji pak dostanou. I já ale pak dostanu možnost třeba i dostat přes prsty, být sepsut za něco, co nebylo v pořádku (i když sepsutí patrně z jiných zdrojů, než tady na zemi). Tak je to v pořádku. Tedy v Řádu. Pak nebude dárce a obdarovaný, tedy třeba píšící a čtoucí…, ale jen niterné splynutí ve společném obsahu. A někdy už to jde i tady „na zemi“. Jsem za to pokorně vděčný – Prozřetelnosti a čtenářům. V duchu prosím a tážu se, zda to obstojí před Okem vyšších bytostí.

.oOo.

Odjinud,“neduchovně“: Nevím proč, vracívá se mi Gottova dávná písnička:

Tam, kam chodí vítr spát
Tam já cestu znám
Tam, kam chodí vítr spát
V údolí svůj domov mám

Tam, kam chodí vítr spát
Tam svůj domov mám
Tam, kam chodí vítr spát
Tam i já se vracívám …

 

Dává možnost různým představám. Anebo, rovněž z mého mládí ještě jednou Gott (všimněme si, že co do hudebního zájmu či vkusu se každá generace obyčejně doživotně „zasekne“ ve vkusu, žánru, tvorbě své pubertální a adolescentní doby, a to další už nepřijímá. Tak jako já nepřijímám rap či jiné současné komerční neumělé leč sebevědomé trapnosti). (Nehodnotil jsem Gottovy názory a život, to by pak neprošel ani leckterý klasik, ale jeho vzácný hlas a umění).

Jen pták,
tam v korunách,
rozumí
hlasu mému,
laděnému
na chorál večerní
Jen pták,
tam ve větvích,
pochopí
proč mě láká,
když se smráká,
píseň táhlá a sváteční
z topolů brána.
Pak sám oborou,
jdu spát s pokorou,
o které tam u nás nevědí.

Jen pták,
tam v korunách,
rozumí.
A tak zpívá,
večer dále,
pastorále
O nadějích nového rána.
Jen pták,
tam v korunách,
rozumí.
A tak zpívá,
večer dále,
pastorále
O nadějích nového rána.

Pastorále o nadějích nového rána.

 

Malý osobní dodatek k verši z topolů brána. Hledím na alej topolů z okna, a je velmi inspirativní pohled na „soužití“ jednoho štíhlého statného topolu a hned vedle něho se k němu tulícího baculatého keře. Kolik přirovnání můžeme v životě najít.

.oOo.

Další dvě milé asociace k topolům, možná už poněkud sentimentální: píseň Alejí topolů z roku 1977 s líbeznou Miluškou Voborníkovou, a mnohem dříve, z předcházejících generací: Karel Hašler (mj. odvážný kritik komunistů): Na Císařské louce stojí řada topolů, často jsme tam s mojí milou dleli pospolu. Živé duše nebývalo večer v okolí, jenom hvězdy vídaly nás a ty topoly, ach, jenom hvězdy vídaly nás a ty topoly.

(To ještě bývaly smysluplné poetické texty, šly k sobě i s náladou hudby – a bez trapného sebevědomí některých pozdějších autorů, až do dneška, kteří jsou často jen karikaturou, zneuctěním umění.)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.