Měl jsem vytaženo a uloženo z internetu ještě z doby předcovidové:
Cibule
Konečně něco obyčejného, ale zároveň velmi účinného! Údajně také stačí dát pár cibulí do místnosti, kde se spí - nachytají na sebe bacily a doslova je "sežerou". Starou známou z kuchyně oceníte při nachlazení, virózách, ale i při zápalu plic. Účinnější látky najdeme v barevných odrůdách, nejméně jich je v bílé cibuli. Hlavním rytířem v boji proti původcům anginy a chřipky je v cibuli obsažený allicin - látka se silně antibiotickým účinkem. Vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listové zlepšuje krvetvorbu, má omlazující účinky na buňky, posiluje imunitní systém a zlepšuje mentální svěžest.
Autor: Profimedia.cz
Krátce o cibuli:
Cibule kuchyňská (Allium cepa) je cibulovitá zelenina z čeledičesnekovitých.
Z lékařského hlediska je hlavní užití cibule při nechutenství, arterioskleróze, potížích zažívání, vysokém krevním tlaku, zánětech ústní dutiny a hltanu , sirnaté sloučeniny působí bakteriostaticky a obsažené flavonoidy a fytoncidy protizánětlivě. V lidovém léčitelství je ve výčtu ještě astma, zánět močového měchýře, nepravidelnost v menstruaci, cukrovka, působí proti zácpě a bodnutí hmyzem. Červená cibule snižuje křehkost cévních stěn.
Nežádoucí efekty:
Krájení cibule uvolňuje syntaktázulakrimálního faktoru, který reaguje s aminokyselinami v cibuli a mění je na sulfonovou kyselinu RSOH. Ty přecházejí samovolně na dráždivý plyn syn-propanthial-S-oxid CH3CH2CHSO, jenž se uvolňuje do vzduchu a později se může dostat i do očí, kde se navazuje na nervová vlákna na rohovce, která zareagují aktivací slzných žláz. Lidově řečeno při krájení cibule slzí oči.
Z doslechu či jiných zdrojů:
1) V době, kdy chřipka zabíjela většinu nemocných, přišel jeden lékař do rodiny, která byla zdravá. Měla všude v místnostech oloupané cibule. Pod mikroskopem zjistil v cibuli vir chřipky … bylo zřejmé, že cibule pohltila virus a rodina zůstala zdravá.
2) Paní z Oregonu měla zápal plic. Vzpomněla si na informaci o „zázraku“ cibule. Odkrojila konce, propíchla vidličkou a umístila vedle své postele. Ráno byla cibule černá a zápal plic zcela vymizel.
3) V období moru měli lidé rozmístěné cibule a česnek v místnostech kvůli antiseptickým a antibakteriálním účinkům.
V čem se však zdroje liší je cibule loupaná a neloupaná … jedni uvádí neloupat, jen propíchnout, jiní oloupat a odkrojit z obou stran.
Zkušenosti z praxe:
Již několikrát se mi podařilo pomoci cibulí nejen sobě, ale i jiným. Ať už mluvíme o rýmě, kašli, zánětů krčních, plicních, močových cest, vaječníků, tak ale také zubů a kloubů.
Postup:
Cibuli jsem oloupala, nakrájela na kolečka a kladla na postižené místo. Na cibuli položila igelitový sáček, aby se cibule co nejrychleji zapařila. Tento jsem překryla několika vrstvami utěrek, či jiných prostředků k udržení tepla.
Doba působení byla velmi individuální. V případě obličeje jsem byla obzvláště opatrná (zarudnutí). V některých případech se jednalo řádově pouze o pár minut. Cibule buďto začala nemocného hřát, nebo nastal objektivní pocit úlevy.
Důležité:
Cibule velmi intenzivně zapáchala. Vypadala jako opražená, byla horká. V případech velmi citlivé pokožky se objevily vyrážky, které však vždy do několika hodin zmizely.
Vlastní zkušenost s cibulí:
Od dětství jsem trpěla záněty vaječníků a močových cest. V letech 2004 - 2005 jsem absolvovala terapii solných koupelí u paní Ludmily Czekajové, při kterých se samozřejmě tento problém objevil. Obložila mě cibulí. Usnula jsem. Po probuzení nebyla po bolesti známka a od té doby se mi záněty těchto oblastí vyhýbají.
Třeba i Vám ušetří cibule nepříjemné bolesti, zkrátí nemoc, či bude jinak ku prospěchu. Ale stále mějte, prosím, na paměti: každá nemoc je poslíček toho, co děláme špatně. Pokud své špatně nepochopíme, můžeme nemoc potlačit, tzn. projeví se nám jinde a v horší podobě ….