Odborně i humanitně i vlastenecky. Důležité i pro naši budoucnost. Zajímá nás to? Bude muset.

Napsal Karel Funk (») 28. 2. v kategorii Možnosti pro budoucí vývoj, přečteno: 181×

Dva roky války otevřely mnoha lidem oči. Rusko je predátorská země, říká publicista Roman Joch.

Dva roky války otevřely mnoha lidem oči. Rusko je predátorská země, říká publicista 

foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Roman Joch

Z textu: Nemůžeme neustále spoléhat na to, že 330 milionů Američanů bude věčně bránit nebo přispívat na obranu pěti stům milionům Evropanů. ROZHOVOR: Dvouleté „výročí” zahájení konfliktu na Ukrajině ukázalo řadu významných aspektů, které jsou důležité i pro Českou republiku. „Rusko je predátorská, imperialistická země,“ řekl portálu PrahaIN.cz předseda Občanského institutu, politik, publicista a pedagog Roman Joch.

Dva roky války změnily Evropu. Co vlastně Evropě i světu odkryl konflikt na Ukrajině?

Ukázaly jednak, že padly mnohé iluze o tom, že je sice Rusko trochu tvrdý, autoritářský režim, ale je možné s ním dělat byznys ve všech významech tohoto slova, ať už v ekonomickém nebo politickém. Jinými slovy, že Rusko je něco jako Egypt nebo jiný autoritářský režim v Africe nebo v Asii. Není to tak. Rusko je predátorská země, chce rozšiřovat svoje hranice i za cenu války. Mnozí Evropané si to už uvědomili.

Druhá věc, kterou jsme zjistili, že byla dostatečná vůle dát Ukrajině dostatek zbraní na to, aby se ubránila a nepodlehla. Ale není dostatečná vůle vyzbrojit Ukrajinu tak, aby mohla přejít ke smysluplné a vítězné ofenzivě. Na Západě je totiž strach z eskalace války a z iracionální ruské odpovědi. Rusko rádo zastrašuje jadernou nukleární rétorikou, aniž by to nutně myslelo vážně, ale mnozí na Západě nechtějí riskovat.

Lze tedy odhadnout výsledek konfliktu?

Ukrajina pravděpodobně nemá možnost zvítězit a všechna svá území získat zpět. Tudíž asi nastane jakási konzervace současného status quo. Plus minus několik kilometrů na jednu nebo na druhou stranu na válečné hranici.

Psali jsme

Válku na Ukrajině uzavře potrestání zločinů proti lidskosti, bude to ale obtížné,…

Válku na Ukrajině uzavře potrestání zločinů proti lidskosti, bude to ale obtížné,…

Politici musí být schopni prokazovat, že ve svých funkcích neslouží jenom sami sobě. Diskusi ve svobodné společnosti omezovat nelze, ale stát je…

15. 02. 202310:01 Politika

Co dalšího válka ukázala?

Ta třetí důležitá věc je, že se potvrdily některé zásadní, konzervativní pravdy. Například, že vlastenectví není špatné. Že není proti svobodě, ale naopak brání svobodu. Dále, že zbraně také nejsou nutně špatné. Záleží na tom, k čemu je kdo používá. Zda k dobývání a vraždění, nebo pro sebeobranu a ochranu nevinných. Ukázalo se, že muži a ženy nejsou konstrukcí patriarchátu, ale je to přirozené. Muži tíhli k tomu bránit Ukrajinu. Ženy a děti byly posílany do zahraničí kvůli ochraně. A to odpovídá lidské přirozenosti.

Změnila válka myšlení některých evropských politiků?

Ukrajinci svým odporem nám Evropanům koupili dva roky času na to, abychom opustili mnohé šílenosti, jako jsou například totálně obnovitelné energie. Dochází k jakési rehabilitaci jádra, jaderné energetiky coby zároveň zeleného, bezpečného zdroje. Samozřejmě jsme dostali možnost posílit svoji obranu. Nemůžeme neustále spoléhat na to, že 330 milionů Američanů bude věčně bránit nebo přispívat na obranu pěti stům milionům Evropanů. Jsme bohatý region a je nás hodně. Evropanů je 500 milionů, Rusů je nějakých 145 milionů. Takže Evropa by se měla postavit na nohy, pokud jde o vlastní obranu. Ukrajinci nám zatím koupili dva roky času.

Výroky ruských představitelů jsou stále agresivnější. Vyhrožují i atomovými zbraněmi...

Je to rétorika v tom smyslu, že by to byla sebevražda. Každému je jasné, že útok jadernými zbraněmi znamená vlastní jaderný zánik. Ty země, které mají jaderné zbraně, jsou v podstatě jaderně nenapadnutelné, neboť jsou schopny odplaty. Rusové mohou hypoteticky přemýšlet o použití malých jaderných zbraní na Ukrajině. Byť by tím získali pouze bezlidnatou poušť, nezískali by pro sebe žádné smysluplné území. Je ale nemyslitelné, že by použili jaderné zbraně proti Velké Británii, Washingtonu, Francii a těm zemím NATO, které v podstatě mají vzájemný bezpečnostní pakt. To jsme například i my. Nevylučoval bych úplně ruské zvažování použití jaderných zbraní proti Ukrajině. Zemi, která nemá jaderné zbraně a není členem NATO. Myslím si ale, že smyslem ruské rétoriky je přesvědčit západní státníky, aby nedodávali Ukrajině efektivnější zbraně.

 

https://www.prahain.cz/politika/dva-roky-valky-otevrely-mnoha-lidem-oci-rusko-je-predatorska-zeme-rika-publicista-17280.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=int1&dop_req_id=CzLKzqyoOzp-202402280813&dop_id=26513684

.oOo.

Další připravený článek - Quo vadis Slovensko? - Naše shodnosti a rozdílnosti.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentování tohoto článku je vypnuto.