JISTĚ, ŽE LZE VĚTŠINU ODPOVĚDÍ NALÉZT NA INTERNETU. PAK BY TÍM ALE KVÍZ ZTRATIL PRO LUŠTITELE SMYSL A ZRCADLO VLASTNÍCH VĚDOMOSTÍ (Tak jako nebyly odpovědi s internetem sestavovány, s výjimkou citátu u čísla 57 a údajů u ot. 74, které doplnil Alfred Strejček.)
1. Smetanova Litomyšl
2. Smetanovy Jabkenice
3. Dvořákova Vysoká
4. Janáčkovy Hukvaldy
5. Martinů Polička
6. Mozartovi Pražané
7. Rybův Rožmitál
8. Jan Roháč z Dubé a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic
9. Petr Vok z Rožmberka
10. Husův Husinec
11. Dalibor z Kozojed
12. Žižkův výhružný pomník u Sudoměře, okr. Strakonice
13. Křížová kaple na hradě Karlštejn
14. Kamenný most v (nejstarší v Čechách) Písku
15. jeskyně Svatý Jan Pod skalou
16. Havlíčkova Borová
17. Jiráskův Hronov
18. Nerudova Malá Strana
19. Bílkův Chýnov
20. Alšovy Mirotice
21. Ladovy Hrusice
22. Zrzavého Krucenburk
23. Kmochův Kolín
24. Destinnové zámeček, kde se věnovala okultním vědám a magii, je ve Stráži nad Nežárkou
25. Čapkův památník poblíž Dobříše? Strž
26. Masarykovy Lány
27. Březinovy Jaroměřice nad Rokytnou
28. Bezručova Opava
29. Haškova Lipnice
30. Kdo byla „žena s duší lesa“ , se kterou si dopisoval O. Březina? Anna Pammrová
31. Kde je v Čechách stopa po kultovně astronomické pozorovatelně či svatyni čtvercového půdorysu o délce stran 365 megalitických yardů, stará přibližně jako Stonehenge nebo egyptské pyramidy? Makotřasy u Prahy
32. Kde bylo pravděpodobně první ohnisko křesťanství v Čechách? Levý Hradec
A kdo krom Cyrila a Metoděje přinesl v oné době na naše území křesťanství? Irští mniši.
33. Kde je hora Blaník? U Vlašimi
34. Kde je Braunův skalní reliéf? U hradu Kuks, okres Trutnov
35. Kde byla samota Havlov? U obce Žďárec
36. Kde jsou menhiry Měsíční kámen, Sluneční kámen, Mudrc aj.? Na Šumavě u Javorníku
37. Věhlasný vlastenec, houslař a písmák Věnceslav Metelka pocházel z Pasek nad Jizerou
38. Roztocký ateliér výtvarnice a myslitelky Zdenky Braunerové
39. Havlův Hrádeček
40. Vizovická slivovice Jelínek
41. Baťův Zlín
42. Hořické trubičky.
43. Bábinčin maršovský valčík.
44. Na stříbropěnném Labi
45. Písecká brána je v Praze, Mariánské hradby.
46. Putimská brána je v Písku.
47. Nejvíce videí o Drtikolovi natočil Petr Tomaides.
48. Se kterou Mozartovo skladbou je totožná melodie části naší hymny od slov A to je ta krásná země? Koncertantní symfonie pro čtyři dechové nástroje.
49. O které české opeře řekl Wagner, že by ji nesložil lépe? Smetanův Dalibor.
50. Kteří čeští skladatelé resp. muzikanti 18. století ovlivnili evropskou, zejména německou hudbu? Rod – dynastie Bendů, Jan Václav Stamic (zakladatel Mannheimské školy), Karel Stamic, Jan Dismas Zelenka (přezdívaný český Bach), Jan Václav Hugo Voříšek, Jan Zach, Václav Jan Tomášek (s přesahem do 19. stol.)
51. Co se stalo se srdcem upáleného mistra Jana Husa? Husovo srdce vyrvali z hrudi, spálili na ohni a popel vysypali do Rýna - tedy poté
se dostal do moře. Zlovolnost byla obrácena v nadčasovou symboliku: statečným srdcem boje za pravdu oplodnil celý svět.
52. Jaký ideový vklad českého myslitele stál u zrodu demokracie Spojených obcí severoamerických (později USA)? Komenského pojetí rosikruciánství resp. zednářství, přenesené později do Ameriky jeho pozdějším stoupencem hrabětem Zinzendorfem.
53. Který filosof prohlásil, že „Chorvaty, Čechy a další slovanskou verbež bude nutno válkou vyhladit“? - Bedřich Engels, klasik marx-leninismu.
54. Kterého českého cestovatele, obchodníka, zlatokopa a soudce si inuitský kmen zvolil za náčelníka? Jan Eskymo Welzl.
55. Který objekt dal postavit v 19. století Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu a podle jakého vzoru? Obnovený poničený zámek Hluboká nad Vltavou – část je v romantickém stylu, část v tudorovské gotice podle anglického královského zámku ve Windsoru.
56. Ve škole nás učili, že všechny naše řeky pramení na našem území a žádná k nám nepřitéká. Je to bezezbytku pravda? Ohře pramení v Německu, delší ze dvou soutoků Lužnice pramení v Rakousku. (Vzhledem k velkému počtu našich řek je tento fakt nevýznamný.)
57. Který rakouský myslitel a šlechtic byl vzácně spřízněný s R. Steinerem a vedl i hluboké hovory s T. G. Masarykem, zejména o filosofii dějin?
Ludwig hrabě Polzer-Hoditz. Napsal mj.: „Cesta kulturní periody, ve které žijeme, vede od Západu a je namířena k Východu. Jde tedy přes prostor střední Evropy. Zde se musí staré přetvářet. Všechny staré síly se ztrácejí na této pouti směrem k východu. Nemohou jít dál přes tento prostor, aniž se obnovily z ducha. Když to přesto chtějí bez duchovního prozření, stanou se silami ničení. Vzcházejí z nich katastrofy. V tomto prostoru musí nejprve z lidského poznání, lidské lásky a lidské odvahy vykrystalizovat to, co bude moci hojivě kráčet na Východ.“
58. Kterého ruského skladatele, svého přítele, vzal Antonín Dvořák na návštěvu do Prahy? P. I. Čajkovského.
59. Kdo byl za 1. světové války v Rusku vůdcem našich legionářů, kteří se statečně postavili bolševikům, uspíšili konec války o několik měsíců a zachránili tisíce životů? Tomáš Garrigue Masaryk
60. Kteří čeští umělci různých dob a oborů se proslavili v Americe? Dvořák, Kubelík, Destinnová, Martinů, Voskovec, Friml, Tříska, Forman, Havel.
61. Který český skladatel se krom A. Dvořáka proslavil v Americe? Rudolf Friml (zejména operetou Rose Marie).
62. Jaké byly po 2. světové válce možnosti a jaká realita využití jáchymovského a příbramského uranu? Amerika nám za něj nabízela hrazení celého našeho státního rozpočtu po dobu 1 roku (mohlo to postavit na nohy naše válkou zbídačené hospodářství). Sověti nám ho ukradli (za přispění našich komunistů) téměř bez náhrady.
63. Co nabízel americký Marshallův plán a proč jsme jej nepřijali?
Zabezpečil americkou pomoc poničené poválečné Evropě. SSSR a země východního bloku pod vlivem sílících komunistů nabídku odmítly. V západní Evropě tato americká pomoc přispěla k její hospodářské rekonstrukci, k obnově průmyslu i zemědělství a k oživení mezinárodního obchodu. Mohla jej využít i ČSR, naši politici se však jeli poslušně poradit do Moskvy a ta jim tuto možnost vetovala.
64. Co byl „Slobodný slovenský štát“? Od r. 1939 klérofašistický stát, spojenec Hitlera, vydal Němcům – a nejen na jejich nátlak - tisíce slovenských, českých, polských aj. Židů ke smrti v Osvětimi a Březince, poté arizoval jejich majetek. Tento stát měl zvýšit slovenské sebevědomí a hrdost. Slovenská historie se k této stránce dosud jasně nepostavila. O tématu pojednává i oscarový film, první ve východním bloku, Obchod na korze z r. 1965 podle skutečné události (na Slovensku dlouho, možná dosud nepromítaný.)
65. Které státy, pod vedením Sovětského svazu, se v srpnu 1968 zúčastnily krvavé vojenské invaze do Československa a pomohly tak na dalších 20 let pokračování komunistické diktatury a devastace? Východní Německo (tzv. NDR), Polsko, Maďarsko, Bulharsko.
66. Kde je unikátní ruční papírna, založená v 16. století pány ze Źerotína? Velké Losiny u Šumperka.
67. Ze kterého díla pochází výrok – „Zpráva o dobrém činu se okamžitě rozletí do celého světa, i kdyby byl učiněn v nejodlehlejší pustině“? Hry o Marii Bohuslava Martinů.
68. Jaký kulturní prostor je na Hluboké u ČB nabízen veřejnosti? Alšova Jihočeská galerie.
69. Co bylo sdružení Pacem in terris? Kolaborantská skupina katolických kněží, kteří spolupracovali s komunistickou mocí, která zneužila název papežské encykliky. Kněží, splupracující s KSČ, udávající i své farníky, opěvující socialismus apod. Měli podporu komunistických orgánů, dostávali výjimečné prebendy, mohli volně vycestovat, byly jim stanoveny vyšší platy apod. Ve skutečnosti podrývali postavení církve. Ovládali i katolický tisk ve prospěch režimu. Někteří kněží do hnutí vstupovali pod nátlakem a vydíráním komunistické StB. Papež Jan Pavel II. toto hnutí zakázal, bylo proto církevně ilegální. Podobné stanovisko zaujal i kardinál Tomášek.
70. První polistopadová nestátní zařízení v českých zemích, poskytující sociální služby? Diakonie ČCE, Slezská Diakonie, Concordia Brno, Katolická charita…
71. Kdy a k jakému účelu byl založen Český Helsinský výbor? V roce 1988, aby sledoval a zveřejňoval případy nedodržování a porušování lidských práv v tehdejší ČSSR tak, jak byla vyjádřena Helsinskou dohodou.
72. Pět našich nejpřekládanějších autorů různých dob? Komenský, Hašek, Čapek, Kundera, Havel.
73. Která skladba zazněla na Měsíci po přistání americké posádky Apollo? Dvořákova symfonie č. 9 e moll Z Nového světa.
74. Se kterým pořadem objeli Alfred Strejček a Štěpán Rak nejvíce zemí? Vivat Comenius. Objeli s ním 34 zemí čtyř kontinentů, účinkovali s ním 765x v osmi jazykových verzích: latina, čeština, ruština, němčina, francouzština, španělština, italština a angličtina. Alfred Strejček si pamatoval z hlavy 15 hodin textu.
75. Který současný špičkový ruský houslista odešel před Putinovým režimem do Prahy? Alexander Shonert.
76. Které hoře se přezdívalo Slovanský Vatikán? Mnišský stát poblíž Řecka, přístupný jen po moři. Podle jistých předpovědí se během předpovězené budoucí slovanské kultury obnoví a ještě zvýší sláva duchovního "slovanského Vatikánu" - hory Athosu (ač dnes není na slovanském území). Měl by se stát spirituálním zářičem, stánkem slovanského Slova. Pak bude Bogorodice, představitelka mariánského impulsu, zde uctívaná, teprve náležitě pochopena ve svém pravém významu Matky tvůrčího Slova, Loga. Pověst o tom, že Maria spočinula na svém útěku na Athosu, má hluboký věštecký význam pro slovanskou kulturu budoucnosti.
77. Kde je „Socha Panny Marie z Exilu“, stojící na draku a s 12 hvězdami kolem hlavy, která je údajnou kopií původní sochy na strženém sloupu na Staroměstském náměstí a která byla pořízena za finanční pomoci z Chicaga? Mezi Památníkem národního písemnictví a promenádou R. Wallenberga, poblíž Hradčanského nádvoří.
Sestavil Karel Funk z … Písku
/Daly by se přidat ještě stovky dalších podnětů, je to samozřejmě výběr povýtce subjektivní, jak jinak. Možná ale budu střádat další otázky a časem bude 2. díl, pokud na to nezapomenu./
Patrně to přijde do mé 31. knížky (pravděpodobně, počítání mi vyjde pokaždé jinak) složené z korespondence s přáteli.